Sytuacja w Somalii
INFORMACJE OGÓLNE
Populacja: 10, 81 mln
PKB na 1 mieszkańca: 133 USD (2013)
Średnia długość życia: Kobiety 57 lat/Mężczyźni 53 lata
Liczba uchodźców wewnętrznych: 1,1 mln
Liczba uchodźców zewnętrznych: 1 mln
SYTUACJA W KRAJU
Somalia znajduje się w północno-wschodniej części Afryki, tzw. Rogu Afryki. Trwający od ponad 20 lat konflikt wewnętrzny, walki klanowe, niekorzystne warunki klimatyczne spowodowały, że warunki życia w Somalii są bardzo trudne. Większość ludzi nie posiada dostępu do bezpiecznej wody pitnej, toalet. Ogromna liczba dzieci cierpi z powodu
niedożywienia. W południowo-centralnej części kraju nie funkcjonuje system edukacji, a dostęp
do opieki lekarskiej jest bardzo ograniczony. Rzesze uchodźców wewnętrznych, uciekających przed toczącymi się walkami zbrojnymi, gromadzą się w obozach przy większych ośrodkach miejskich lub na obrzeżach miast. Panujące tam warunki nie odpowiadają podstawowym, przyjętym standardom
mieszkaniowym i sanitarnym. W Somalii powszechne są choroby takie, jak malaria, cholera, choroby biegunkowe.
źródło: http://www.unocha.org/somalia
W wyniku ciągłych walk klanowych, coraz bardziej intensywnych starć zbrojnych między Al Shabab, tj. somalijską islamistyczną organizacją paramilitarną a wojskami rządowymi, a także okresowych powodzi i susz, liczba osób wewnętrznie przesiedlonych w Somalii nadal rośnie. Najczęściej znajdują one schronienie na obrzeżach Mogadiszu, w jego zachodniej części, z której wychodzi droga ok. 30 km długości, łącząca stolicę z miastem Afgooye. Droga, nazywana „Korytarzem Afgooye”, stanowi korytarz humanitarny dla uchodźców. Wzdłuż niej, na odcinku ok. 25 km, znajdują się obozy składające się z małych domków i schronień budowanych samodzielnie, ręcznie, z nielicznych dostępnych materiałów. Korytarz przebiega zatem przez dwa południowe regiony Somalii: Banadir, gdzie leży Mogadishu, i sąsiadujący z nim Lower Shebelle, w granicach którego zlokalizowane jest Afgooye. Obydwa regiony znajdują się w południowej części Somalii. Obecnie szacuje się, że w samym regionie Banadir mieszka aż 400 000 uchodźców wewnętrznych.
W ostatnich miesiącach sytuacja polityczna w Somalii uległa znacznemu pogorszeniu. Doszło do kolejnej operacji wojskowej na południu kraju i nowych przesiedleń. Istotnym problemem są również wtórne wysiedlenia w obrębie samego Mogadishu – nierzadko osoby już mieszkające w obozach zmuszone są opuścić dotychczasowe miejsce pobytu i przenieść się do innego obozu.
Zdecydowana większość uchodźców wewnętrznych nie ma możliwości zatrudnienia ani dodatkowych źródeł dochodu. Wiele rodzin podczas ucieczki straciło cały swój majątek, w tym zwierzęta hodowlane. Dodatkowo sytuacja uchodźców stale się pogarsza z powodu przemocy oraz wysiedleń z obozów.
Więcej informacji na:
* * *